Úbytky deštných lesů na Zemi - za 100 let zmizí nadobro....
V poslední době je úbytek deštných tropických lesů velmi pozorně sledovaný. Na jedné straně stojí ekologické organizace, na druhé dřevařská lobby. I když se tempo, s jakým se lesy kácejí, zdá hrozivé, nikdo vlastně nemá jasno v tom, o kolik procent lesů v tropech ročně přicházíme. Běžné odhady organizace FAO (Food and agriculture organization) odhadují roční úbytek lesů v tropech na 0,8 % v osmdesátých letech a 0,7 % v devadesátých letech. Podle satelitních snímků bylo odhadnuto tempo dokonce na 0,46 %. IUCN odhaduje celkovou míru odlesnění tropických deštných lesů na 20%. V porovnání s 50-70 % ztraceného lesa v Evropě se čísla tak hrozivá nezdají.
Dokud však v pralesích Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie a Afriky odlesňování neskončí, musíme být na pozoru. Problémem jsou i ztráty hodnotných, ale menších tropických deštných lesů v Nigérii a Madagaskaru, kde vzalo za své 50 % původního lesa. Obrovská Amazonie byla totiž odlesněna méně, jen o 14 %.
Pravděpodobně se nemusíme bát o to, že ztratíme všechny tropické deštné lesy. Ze zkušenosti u vyspělých států Evropy a Severní Ameriky víme, že během rozvoje se lesy postupně zmenšují, ale za určitou časovou hranicí lesů začne přibývat, jak tomu v těchto vyspělých státech často už dnes je. Předpokládá se, že v roce 2050 na Zemi přibude plocha lesa o velikosti Indie.