Malajsijská vláda chce účinně chránit ohroženého tygra
Kuala Lumpur (ČTK) - Malajsie začala uskutečňovat ambiciózní plán na zvýšení tygří populace v zemi během příštích 12 let. Jeho součástí je ochrana pralesních koridorů, v nichž se tato velmi ohrožená šelma stává kořistí pytláků, napsala dnes agentura AP.
Tygr bengálský
|
|
Foto: Andrewself/Wikipedia.org |
Cílem vládního plánu je, aby se početní stav tygrů v Malajsii do roku 2020 zvýšil na tisícovku, tedy na více než dvojnásobek dnešního stavu, upozornila mluvčí malajsijské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Sara Sukorová. Tato organizace je mezi ochranářskými skupinami, které malajsijské vládě pomáhaly s vytvářením plánu na záchranu tygrů.
Podle oficiálních odhadů za posledního půl století populace tygrů v zemi klesla ze 3000 na necelých 500. Vinu na tom nese nezákonný lov, nešetrné zásahy lidí a ničení přirozeného pralesního prostředí, v němž tygři žijí.
Ze země se pašuje tygří maso, které je podáváno hostům v exotických restauracích nebo ho používá tradiční čínská medicína - to všechno je ale zákonem v Malajsii zakázáno.
Tygři jsou zákonem chráněni už od začátku 70. let, avšak teprve současný plán malajsijské vlády znamená první snahu o zastavení poklesu a zároveň zvýšení jejich počtu.
Činitelé vlády i ochranářských organizací budou obnovovat a řídit klíčové koridory v džungli, jež propojují životní prostory tygrů. Šelmy tak získají větší území a zmírní se dopad infrastruktury na jejich prostředí - neblahým zásahem jsou především silnice, železniční trati a ropovody.
Vláda rovněž hodlá důrazněji prosazovat zákony na ochranu divoké přírody, přesunout tygry z oblastí, kde jim hrozí konflikt s lidmi, a podporovat vědecký výzkum zaměřený na jejich ochranu.
Podle Sukorové by plán měl mít úspěch, pokud všechny zainteresované skupiny budou spolupracovat. "Chceme ukázat, že to s ochranou divoké přírody myslíme vážně," prohlásila.
Ekologové již dlouhá léta naléhají na vládu, aby zesílila ochranu divoké fauny i flóry, a to především zpřísněním trestů pro pytláky a pašeráky ohrožených druhů. Dosud je porušení zákazu trestáno obvykle jen malou pokutou, trest vězení udělován není.
Tropické pralesy v Malajsii jsou domovem mnoha ohrožených druhů zvířat, mezi nimiž je například orangutan, medvěd malajský, nosorožec sumaterský či trpasličí slon bornejský.