Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hindustan Times: V Indii ubývá zeleně v tygřích rezervacích

1. července 2006 15:00

PRAHA/NEW DELHI (EcoMonitor) - Nejen pytláci, ale také špatný přístup k ekologii mohou za zoufalou situaci tygrů v Indii. Úbytek vegetace v okolí 28 tygřích rezervací je problém, kterému populace velkých šelem čelí. Zpráva vydaná v pondělí 19. června premiérem Manmohanem Singhem upozorňuje na mizení zeleně o 94 kilometrů čtverečních uvnitř rezervací během let 1997-2002. Informuje o tom server Hindustan Times.

Zatímco lesy v okolí pěti rezervací se okrajově rozšířily, v jiných 11 rezervacích došlo k jejich rapidnímu úbytku, píše se ve zprávě. K největšímu úbytku porostů došlo v rezervaci Nameri Tiger, kde ubylo 45 čtverečních kilometrů. Z celkových 643 čtverečních kilometrů zeleného porostu v rezervaci Buxa zmizelo 22. Úbytky lesů byly zaznamenány i v rezervacích Manas, Indravati a v Naxal. "Ztráty jsou přisuzovány ilegálnímu kácení a lidským koloniím vznikajícím v blízkosti rezervací," píše se dále ve zprávě.

I v okolí rezervací, kde se tygři obvykle potulují, je situace vážná. Zpráva říká, že lesní porosty ubyly o 124 čtverečních kilometrů za posledních pět let.

Stavy lesů se zlepšují pouze ve dvou z rezervací. "Zavedli jsme satelitní sledování rezervací a zjistili jsme, že absence ochranného pásma je příčinnou ohrožení tygří populace," prohlásil ministr životního prostředí a lesů.

Z úbytku lesů viní úředníci vládu. "Dáváme peníze na program 'Projekt tygr' abychom situaci zlepšili. Zdá se, že peníze nebyly použity správně," řekl ministerský úředník. Podle článku Chetana Chauhana v Hindustan Times ze 22. 06. 2006